Друштво Српских Родољуба
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Друштво Српских Родољуба

СРПСКИ НАРОДНИ ФОРУМ
 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Криминал у власти!

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Ultra-Patriot
Admin
Ultra-Patriot


Broj poruka : 166
Datum upisa : 06.10.2009
Godina : 32

Криминал у власти! Empty
PočaljiNaslov: Криминал у власти!   Криминал у власти! EmptySre Okt 07, 2009 1:48 pm

BEOGRAD - Četiri hiljade milijardi dinara je promet hartijama od vrednosti (HOV) Narodne banke Srbije (NBS), dok je zarada za srećnike kojima je dozvoljeno da ovim papirima trguju između 12 i 17,75 odsto odsto. Prema podacima sa sajta NBS, od početka godine guverner Radovan Jelašić dozvolio je da se emituju i prodaju HOV u iznosu od 2.084.573.864.042,90 dinara. Prosečna zarada za učesnike u ovoj unosnoj trgovini je, prema podacima NBS, 13,8 odsto, što u dinarima iznosi nešto više od 260 milijardi. Trgovina ovim hartijama oslobođena je od plaćanja poreza.

Prema rečima profesora ekonomije Nikole Tasića, koji je i član ekonomskog tima Srpske napredne stranke, zarada onih koji su mogli da kupuju ove hartije od vrednosti je daleko veća od 13 ili 18 odsto.

- Morate imati u vidu da investitori iz inostranstva koji kupuju HOV Narodne banke prvo na našem tržištu prodaju evre po kursu koji je dosta viši od onog po kome kasnije kupuju evropsku valutu kada odavde povlače sredstva. Na primer, investitor iz Beča proda evre po kursu 95 dinara, tim dinarima kupi HOV Narodne banke, na koje mu NBS plaća kamatu 17 odsto. Zbog visokih kamata koje plaća NBS, promet sa HOV divlja iz dana u dan, dinari se povlače sa tržišta, a količina evra kod NBS se povećava. Kao posledica ovakvog scenarija domaća valuta fiktivno jača i u trenutku kada se strani investitor povlači sa tržišta, dinar vredi, recimo, 93 dinara, pa on za svoj novac može da kupi samo po osnovu kursnih razlika više evra nego što je doneo u zemlju - objašnjava Tasić u izjavi za Kurir.

Sudeći prema računici koju nam je Tasić predočio, i po kretanju domaće valute u odnosu na evro, pojedini investitori mogli su na uloženih sto miliona ove godine da za šest meseci zarade između 15 i 20 miliona evra. Ukupan profit koji su stvorili investitori u HOV, ako su pažljivo pratili dešavanja na deviznom tržištu, od početka ove godine mogao bi da bude viši od 350 milijardi dinara.

Tu treba napomenuti da ovim hartijama po zakonu ne mogu da trguju građani Srbije. Kako Tasić objašnjava, kao investitori koji kupuju ove HOV mogu da se pojave samo oni kojima to zakon dozvoljava, odnosno privatne banke i druge finansijske institucije. Na pitanje odakle NBS novac da investitorima koji kupuju ove HOV plati toliku dobit, i kakve će posledice biti po državu Srbiju, s obzirom na profit koji investitori u HOV ostvaruju na kursnim razlikama, Tasić kaže da NBS ima privilegiju što, za razliku od Ministarstva finansija i Vlade Srbije, ne može da bankrotira.

- NBS nije na budžetu, i čak i kada ostvare gubitak, oni mogu da se dokapitalizuju štampanjem novca - kaže Tasić. On objašnjava da ovakvo ponašanje NBS nije za pohvalu, jer na kraju dobit koju ostvaruju investitori u HOV plaćamo kroz inflaciju. Tasić navodi da ovakvu valutnu politiku nigde u svetu ne vodi nijedna druga centralna banka.

- Kod Evropske centralne banke kamata je 0,25 odsto, tako da je za investitore iz EU daleko unosniji posao da novac usmere u HOV Narodne banke Srbije, gde uz povoljne oscilacije kursa mogu da ostvare profite više od 20 odsto - kaže Tasić, objašnjavajući da gubitak koji NBS ostvari ovakvim ponašanjem na kraju pada na leđa građana Srbije.

NBS U PROBLEMU

Prema podacima sa sajta ekonomija. org, sredstva kojima NBS raspolaže iznose oko 14 milijardi dolara, u čiju strukturu ulazi, između ostalog, 1,1 milijarda državnih sredstava (novac od privatizacije i drugi državni depoziti), milijarda dolara iz kredita MMF, a osam milijardi su sredstva poslovnih banka. Prema saopštenju koje je ranije poslao NBS, ova sredstva su plasirana kod najuglednijih finansijskih institucija, kao što je Evropska centralna banka. Ove ugledne institucije u praksi plaćaju male kamate od svega 0,25 odsto. NBS, naravno, ima i druge izvore prihoda, ali nijedan od njih ne donosi profit od 17,75 odsto, koliko zarađuju strani investitori prilikom kupovine HOV naše centralne banke. Na pitanje od kojih prihoda NBS pokriva tolike zarade investitora koji kupuju HOV, iz NBS juče nismo dobili odgovor.
Nazad na vrh Ići dole
https://snfront.serbianforum.info
Ultra-Patriot
Admin
Ultra-Patriot


Broj poruka : 166
Datum upisa : 06.10.2009
Godina : 32

Криминал у власти! Empty
PočaljiNaslov: Re: Криминал у власти!   Криминал у власти! EmptyČet Okt 08, 2009 2:01 pm

BEOGRAD - Narodna banka Srbije (NBS) od početka godine do septembra platila je 11,1 milijardu dinara, ili oko 120 miliona evra na ime kamata kupcima hartija od vrednosti (HOV) koje je ova državna institucija emitovala.

Prema podacima sa sajta NBS, guverner Radovan Jelašić omogućio je poslovnim bankama i drugim finansijskim institucijama da od početka ove godine kupe HOV u vrednosti od 2.084.573.864.042,90 dinara. Na ove hartije plaćana je kamata u iznosu od 12 do 17,75 odsto.

Prema rečima ekonomiste Danijela Cvijetičanina, ovakvo ponašanje NBS štetno je za državu, jer se tako veštački održava privid stabilnog kursa dinara, dok se građani osiromašuju kroz inflaciju, kojom se pokrivaju gubici.

- Činjenica da su ove transakcije oslobođene poreza samo znači da će troškovi koji će se prebijati preko leđa građana biti veći. Sve rupe koje nastanu zaduživanjem državnih institucija na kraju će platiti građani, kroz porez ili inflaciju. Plaćanjem tolikih kamata na duži vremenski period neutralisaće se i zajam MMF - objašnjava Cvijetičanin, i dodaje da se kao kupci ovih hartija NBS prevashodno pojavljuju poslovne banke čiji profiti u velikoj meri zavise od HOV NBS.

Velimir Ilić, lider Nove Srbije, smatra da mnogi u Vladi imaju interes da se ovako radi jer su pojedinci i doveli te banke u našu zemlju.

- Zato se to radi. Srpska privreda duguje dve hiljade milijardi dinara, od čega je 1.500 milijardi dugoročnih, a 500 milijardi kratkoročnih kredita. Godišnja kamata nam je 200 milijardi dinara. Srpska privreda to ne može da plati i zato mnoge firme odlaze u stečaj, likvidaciju. Neko svesno radi da razori srpsku privredu, dok se stranim bankama omogućava da ostvare visoke profite u trgovini sa NBS - kaže Ilić.

Zoran Krasić, predsednik Odbora za finansije Skupštine Srbije, kaže da je posao sa emitovanjem hartija od vrednosti poguban za državu, ali da je to sve ugovoreno takozvanim „bečkim sporazumom“.

- Osnova za emitovanje HOV jeste takozvani bečki sporazum, na kom je Boris Tadić početkom 2009. godine obećao vodećim bankarima koji imaju svoje banke u Srbiji da će imati istu dobit kao i prethodne godine, odnosno oko 400 miliona evra. Razlog za to obećanje jeste što su neke banke, navodno, htele da se povuku sa našeg tržišta jer su građani tokom oktobra i novembra 2008. godine povukli oko 1,5 milijardi evra štednje. Pored toga, početkom godine banke su imale stagnaciju poslovanja na svim poljima - raskide ugovora o lizingu, nerealizovane hipoteke i slično.

Kako je sa druge strane država imala rupu u budžetu, onda se donela odluka da se emituje HOV u ukupnom iznosu od oko 500 milijardi dinara, ali da se emituje sukcesivno. Tako su se emitovale HOV sa kamatnom stopom od 16,5 do 17 odsto. To se mnogo više isplatilo bankama nego da daju kredite privredi i fizičkim licima, od kojih bi zaradili 15 odsto - objašnjava Krasić. On kaže da ovo praktično znači da sada svi građani Srbije plaćaju kamatu bankama.

- U ovim poslovima budžet Srbije biće oštećen za onoliko koliko strane banke budu izvukle para iz Srbije - kaže Krasić. NBS je, inače, po osnovu kamata na HOV od početka 2006. godine bankama koje su ih kupovale platila 72,6 milijardi dinara.[b]
Nazad na vrh Ići dole
https://snfront.serbianforum.info
milica

milica


Broj poruka : 22
Datum upisa : 07.10.2009
Godina : 31
Lokacija : KV - Ribnica

Криминал у власти! Empty
PočaljiNaslov: Re: Криминал у власти!   Криминал у власти! EmptyČet Okt 08, 2009 5:14 pm

Очигледно је и јасно као дан, да је највећа штеточина у земљи тренутно странка г17+. Сви њени кадрови су на високим позицијама и воде цели финансијски сектор Србије!
Nazad na vrh Ići dole
Ломоносов

Ломоносов


Broj poruka : 39
Datum upisa : 09.10.2009

Криминал у власти! Empty
PočaljiNaslov: Re: Криминал у власти!   Криминал у власти! EmptySub Okt 10, 2009 12:07 am

milica ::
Очигледно је и јасно као дан, да је највећа штеточина у земљи тренутно странка г17+. Сви њени кадрови су на високим позицијама и воде цели финансијски сектор Србије!

Пре бих рекао да су веће штеточине ДС,јер су најбројнији,самим тим и најодговорнији,а притом вештим смицалицама своје грешке и своје пљачкашке маневре пребацују на политичку грбачу ионако мртве партије Г17+
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Криминал у власти! Empty
PočaljiNaslov: Re: Криминал у власти!   Криминал у власти! Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Криминал у власти!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Друштво Српских Родољуба :: ПОЛИТИКА! :: Економија-
Skoči na: